Immaculate Heart of Mary Academy

Immaculate Heart of Mary Academy

SHS ACADEMIC & SPECIAL AWARDS 2019-2020

ABM

SPECIAL AWARDS

NAME AWARDS
Nathanael R. Alameda Sports – Bronze
 Mark Herby V. Apostol Knights of the Altar – Gold
Performing Arts – Certificate
Sports – Bronze
Kobe C. BatadSports – Bronze
Jimmuel D. Cahambing   Performing Arts – Certificate  
John Paul P. Dapitanon Service Award – Silver
Jay Roy L. Dela Cruz   IHMA Band – Silver
IHMA Choir -Bronze
Edzyl C. Dosono   Math Club – Certificate
IHMA Choir – Gold
Ang Dyamante – Certificate
ICLC – Bronze
Performing Arts (Music) – Gold
SAMAFIL – Certificate
Kirk P. Dupa   Artists’ Guild – Silver  
James Rupert A. Erespe   Performing Arts – Certificate  
Dann Andre S. Eviota   English Club – Certificate
Performing Arts – Certificate
Ian Dave B. Gonato Sports – Bronze
Francis Carl O. Hingpit English – Bronze
I.T. Club – Silver
IHMA Choir – Certificate
English Club – Bronze
Performing Arts – Certificate  
Vince Luigi R. Huertas I.T. Club – Silver
Manny Jr. A. Lamodoc English Club – Certificate
Sports – Bronze
James Stephen P. Legaspi Performing Arts – Certificate
Math Club – Bronze
Jebb I. Licdan IHMA Choir – Certificate  
Anjoe A. Lubiano English Club – Certificate  
Kim Othello II B. Luzon   Knights of the Altar – Gold
Performing Arts – Certificate  
Keith Ver C. Obate IHMA Choir –Bronze
 Baynews – Certificate  
Bill Benison D. Obre Performing Arts – Silver
Sports – Bronze
Joeffrey Kent M. Parangan English Club – Certificate
Perfect in Attendance  
Rembrant B. Pasaol English Club – Bronze
Performing Arts – Bronze  
Jefferson S. Redulla   IHMA Band – Bronze
Performing Arts – Bronze
Carluigi James M. Rubillar Sports – Bronze  
Daryl Jay R. Sombadon Performing Arts – Gold
   
NAME AWARDS
Rosalilli C. Añover   English Club – Bronze
Kathy D. Bakiao Red Cross Youth – Bronze
Girl Scout of the Philippines – Bronze
Ma. Theresse B. Balmorida Outstanding ABM Science – Silver
IHMA Choir – Gold
Perfect in Attendance
SAMAFIL – Certificate
Book Lovers Club Award – Certificate
June Keithly G. Balugo Ang Dyamante – Silver
ICLC – Silver
SAMAFIL – Gold
Adrienne G. Bilagantol Math Club – Certificate
Performing Arts – Bronze
Sports – Bronze
Perfect in Attendance
SAMAFIL – Silver
Zhel Angelie G. Carloman IHMA Choir – Bronze
Girl Scout of the Philippines – Silver
Performing Arts (Music) – Gold
Raye Karylle L. Cua Girl Scout of the Philippines – Silver
Perfect in Attendance
Febee Kyth M. Cuevas Science – Gold
Raven Emmanuelle T. Dupa I.T. Club – Gold
Performing Arts – Bronze
Maria Camila S. Fuertes Sports – Bronze
Artists’ Guild – Silver
Ginafee T. Guinawatan Artists’ Guild – Bronze
Kaye Lourds Andrae S. Hernando Sports – Bronze
Elfa Mae J. Libanon Artists’ Guild – Bronze  
Martina Cindy M. Ludia IHMA Band – Certificate
Sports – Silver
Aliera Mhel M. Madindin I.T. Club – Bronze
Ang Dyamante – Certificate
Perfect in Attendance  
Sid Babeca M. Mangmang   Artists’ Guild – Silver
IHMA Choir – Certificate
Jan Rachel S. Manlupig   Red Cross Youth – Silver
Sports – Gold  
Ella Mae N. Manluyang IHMA Band – Gold
Performing Arts – Silver
Leadership Award – Silver
Perfect in Attendance
Niña O. Masaudling   Sports – Bronze
Carmela Marie S. Moreno   I.T. Club – Silver
Girl Scout of the Philippines – Bronze
Performing Arts – Bronze  
Carissa Isabel C. Reyes English – Certificate
IHMA Band – Certificate
Performing Arts – Bronze
Kyla Salgado I.T. Club – Silver
Perfect in Attendance
SAMAFIL – Certificate  
Marrieylle F. Siblos   IHMA Band – Certificate
Performing Arts – Gold
Perfect in Attendance
Rebecca D. Sodusta   Sports – Bronze  
Nicole Alexandra Q. Tambis   I.T. Club – Bronze
English Club – Bronze
Performing Arts – Bronze
Perfect in Attendance
Shamica T. Tee   Girl Scout of the Philippines – Certificate
Perfect in Attendance  
Tahara A. Teodoro   Artists’ Guild – Bronze
Jasmine R. Ukay   I.T. Club – Bronze
English Club – Certificate
Performing Arts – Bronze
Perfect in Attendance  
Stephanie Shanne Ventura IHMA Band – Gold
ICLC – Gold
Performing Arts – Bronze
Sports – Bronze
Leadership Award – Bronze
Perfect in Attendance
SAMAFIL – Bronze  

ABM GRADUATES

BOYSGIRLS
 Nathanael R. AlamedaTrecy Amor O. Andres
 Mark Herby V. Apostol Rosalilli C. Añover
Kobe C. BatadKathy D. Bakiao
 Jimmuel D. CahambingMa. Theresse B. Balmorida
Ysshell Boie D. DalidJune Keithly G. Balugo
 John Paul P. DapitanonAdrienne G. Bilagantol
 Jay Roy L. Dela CruzZhel Angelie G. Carloman
 Edzyl C. DosonoMary Therese R. Caumanday
 Kirk P. Dupa Raye Karylle L. Cua
 James Rupert A. ErespeFebee Kyth M. Cuevas
 Dann Andre S. EviotaAlthea Lyne A. Delaman
 Ian Dave B. GonatoRaven Emmanuelle T. Dupa
 Francis Carl O. HingpitMaria Camila S. Fuertes
 Vince Luigi R. HuertasGinafee T. Guinawatan
 Manny Jr. A. LamodocKaye Lourds Andrae S. Hernando
 James Stephen P. LegaspiElfa Mae J. Libanon
 Jebb I. LicdanMartina Cindy M. Ludia
 Anjoe A. LubianoAliera Mhel M. Madindin
 Kim Othello II B. LuzonSid Babeca M. Mangmang
 Keith Ver C. ObateJan Rachel S. Manlupig
 Bill Benison D. ObreElla Mae N. Manluyang
 Joeffrey Kent M. ParanganNiña O. Masaudling
 Rembrant B. PasaolCarmela Marie S. Moreno
 Jefferson S. RedullaAlthea C. Nanong
 Carluigi James M. RubillarCarissa Isabel C. Reyes
 Daryl Jay R. SombadonKyla Salgado
Rowena J. Samalca
Marrieylle F. Siblos
Rebecca D. Sodusta
Nicole Alexandra Q. Tambis
Shamica T. Tee
Tahara A. Teodoro
Jasmine R. Ukay
Stephanie Shanne Ventura

HUMSS

SPECIAL AWARDS

Name Awards
Francis Yale M. Alcoser Senior Scouting – Certificate
Sports – Bronze
John Paolo D. Anadia English Club – Certificate
Sports – Bronze
Jake L. Basas Performing Arts (Music)- Bronze
AJ Jaffar D. Belbelone English Club – Certificate
Sports – Bronze
Christer Czar J. Bendulo Performing Arts (Music)- Bronze
Community Engagement Award – Certificate
Carlos Jess Lorenz L. Caban Knights of the Altar – Silver
Community Engagement Award – Certificate
Zion I. Dacua Sports – Bronze
Christian Lloyd R. Ecaranum English Club – Certificate
Sports – Silver
Vincent Dave W. Escasinas Knights of the Altar – Bronze
Kenny Ivan T. Guias Math Club – Bronze
Sports – Bronze
 Delven Jay C. Ligas Senior Scouting – Certificate
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
 Andie John A. Lubiano English Club – Certificate
Community Engagement Award – Certificate
Kyne A. Magdipig Community Engagement Award – Certificate
Jan Russel S. Manlupig Sports – Silver
Best Research Paper
Community Engagement Award – Certificate
Kit Carlo B. Meranda Blue Crusaders – Bronze
Performing Arts – Certificate
Sports – Certificate
Kobe Joshua Morales English Club – Certificate
Community Engagement Award – Certificate
Sports – Bronze
 Louie Jay R. Orias Ang Dyamante – Certificate
English Club – Certificate
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
 Roy Angelo T. Padilla English Club – Certificate
Sports – Silver
Aran Glore C. Peliña Blue Crusaders – Silver
Sports – Silver
Rusbell Hans S. Sabello English – Bronze
English Club – Certificate
Dave Florenz Paul J. Santos Senior Scouting – Gold
Performing Arts – Gold
Community Engagement Award – Certificate
Loy Vincent P. Sucobos English Club – Certificate
Performing Arts – Bronze
Samuel Jr. M. Sumiguin Knights of the Altar – Silver
Performing Arts (Music)- Bronze
Sports – Bronze
Community Engagement Award – Certificate
Kyle Christian T. Taliman Sports – Bronze
 Lance Frederick F. Templa Performing Arts – Bronze
Sports – Bronze
 Irvin Dwight D. Torres Senior Scouting – Certificate
Luke Andre C. Tuballa Sports – Bronze
Jurgen Retch B. Tutor Sports – Bronze
Best Research Paper
 Nick Andrei L. Zamora Performing Arts – Bronze
 
NAME AWARDS
Korraine Louise C. Abellana   Red Cross Youth – Silver
Sports – Silver
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate  
Sofia S. Amparo IHMA Band – Gold
Performing Arts – Bronze
Sports – Silver
Best Research Paper
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
Elyjah Nur L. Benito Community Engagement Award – Certificate
Monica Mari P. Bentonon IHMA Band – Certificate
Senior Scouting – Bronze  
Anna Marie A. Bernido   English – Certificate
Baynews – Bronze
English Club – Certificate
Best Research Paper
Community Engagement Award – Certificate
SAMAFIL – Certificate
Grazelle Regine M. Bulambao   IHMA Band – Bronze
IHMA Choir –Bronze
Performing Arts (Music) – Silver
Community Engagement Award – Certificate  
Mary Kaye C. Cabrera   Red Cross Youth – Bronze
IHMA Choir – Gold
Ang Dyamante – Bronze
Performing Arts – Bronze
Community Engagement Award – Certificate
Ynna Camille M. Camilo Community Engagement Award – Certificate
Edelweiss M. Calog   IHMA Choir -Certificate  
Sheena Camille M. Casama Community Engagement Award – Certificate
Maria Christinedale M. Casibua   Best Research Paper
Performing Arts – Gold
Leadership Award – Bronze
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
Sports – Bronze
SAMAFIL – Bronze  
Nica Sheena E. Damalerio   IHMA Band – Bronze
English Club – Certificate
Sports – Bronze
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
Sittie Hannah C. Entreno   English – Certificate
Ang Dyamante – Certificate
Community Engagement Award – Certificate
SAMAFIL – Certificate
Aya Kimberly E. Gesalan Community Engagement Award – Certificate
Charity B. Guillano   IHMA Band – Bronze
Performing Arts – Bronze
Community Engagement Award – Certificate
Ikumi N. Hayase   IHMA Band – Certificate  
Yhanna C. Isona Community Engagement Award – Certificate
Setti Nuraina B. Lebanon   English Club – Certificate  
Trishia T. Malabar   English – Bronze
IHMA Choir – Gold
Ang Dyamante – Certificate
Performing Arts – Bronze
Community Engagement Award – Certificate
Hannah Kristel Mandabon   Performing Arts – Silver
IHMA Choir –Certificate
Sports – Silver
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
Melrene Isabel D. Morales   English – Bronze
Ang Dyamante – Certificate
English Club – Certificate
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
SAMAFIL – Certificate  
Jane Leah Kate Morata   Performing Arts – Bronze
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate  
Kristella Grace D. Plaza   Senior Scouting – Silver  
Jun Rhea Niña C. Salamat Outstanding HUMSS
AY Foundation National Discipline Award
English – Bronze
Filipino – Gold
Science – Bronze
Red Cross Youth – Silver
IHMA Band – Bronze
Ang Dyamante – Gold
Performing Arts – Bronze
Best Research Paper
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate
SAMAFIL – Certificate  
Guia Antonette A. Socubos   Girl Scout of the Philippines – Silver
IHMA Choir -Bronze
Perfect in Attendance
Community Engagement Award – Certificate  
Naethaneille Joy C. Tayone   IHMA Band – Certificate
Ang Dyamante – Certificate
Sports – Bronze
Raynna Roana Christessa S. Torre   English Club – Certificate
Community Engagement Award – Certificate

HUMSS GRADUATES

BOYSGIRLS
 Francis Yale M. Alcoser Korraine Louise C. Abellana
 John Paolo D. Anadia Sofia S. Amparo
 Jake L. Basas Ardel Angela P. Arceño
 Aj Jaffar D. Belbelone Elyjah Nur L. Benito
 Christer Czar J. Bendulo Monica Mari P. Bentonon
 Anthony Alfred M. Bitac Anna Marie A. Bernido
 Carlos Jess Lorenz L. Caban Grazelle Regine M. Bulambao
 Inno Miguel Antonio Costelo Mary Kaye C. Cabrera
 Zion I. Dacua Edelweiss M. Calog
 Christian Lloyd R. Ecaranum Ynna Camille M. Camilo
 Vincent Dave W. Escasinas Sheena Camille M. Casama
 Kenny Ivan T. Guias Maria Christinedale M. Casibua
 Delven Jay C. Ligas Yhanna C. Isona
 Andie John A. Lubiano Nica Sheena E. Damalerio
 Kyne A. Magdipig Sittie Hannah C. Entreno
 Jan Russel S. Manlupig Aya Kimberly E. Gesalan
 Kit Carlo B. Meranda Charity B. Guillano
 Kobe Joshua Morales Ma. Joanna Thelma C. Gumban
 Louie Jay R. Orias Anjanette Gumobao
 Roy Angelo T. Padilla Ikumi N. Hayase
 Aran Glore C. Peliña Setti Nuraina B. Lebanon
 Rusbell Hans S. Sabello Alyssa Kristianne G. Magdayo
 Dave Florenz Paul J. Santos Trishia T. Malabar
 Loy Vincent P. Sucobos Hannah Kristel Mandabon
 Samuel Jr. M. Sumiguin Melrene Isabel D. Morales
 Kyle Christian T. Taliman Jane Leah Kate Morata
 Lance Frederick F. Templa Kristella Grace D. Plaza
 Irvin Dwight D. Torres Jun Rhea Niña C. Salamat
 Luke Andre C. Tuballa Khryss Anne Lorraine M. Similatan
 Jurgen Retch B. Tutor Guia Antonette A. Socubos
 Nick Andrei L. Zamora Naethaneille Joy C. Tayone
 Raynna Roana Christessa S. Torre
 Ma. Alexis Andrea S. Wagas

STEM

SPECIAL AWARDS

NAME AWARDS
 Dale Andrew M. Afable Math – Silver
IHMA Choir – Gold
Ang Dyamante – Bronze
ICLC – Bronze
Performing Arts – Bronze
SAMAFIL – Certificate
 Justin John S. Busilaoco Math Club – Bronze
Performing Arts – Bronze
Perfect in Attendance
 DJ Charles A. Calitas Outstanding STEM
Math – Gold
Math Club – Gold
Performing Arts – Bronze
Perfect in Attendance
 Kharl Andrew M. Celmar Math Club – Gold
Blue Crusaders – Gold
Performing Arts – Certificate
Perfect in Attendance
Sports – Bronze
 Jashley Blaise D. Dominguez Math Club – Bronze
Red Cross Youth – Bronze
IHMA Choir – Gold
Baynews – Bronze
 Stephen Lloyd B. Espinosa Math – Bronze
Math Club – Bronze
IHMA Choir – Gold
Performing Arts – Bronze
 Theo Louis R. Gayta IHMA Band – Silver
Sports – Silver
 Gerico King T. Lubiano Math Club – Bronze
Performing Arts – Bronze
 Kyle Michael C. Morales IHMA Choir – Gold
Performing Arts (Music)- Bronze
 Vincent P. Ochea Math Club – Bronze
 Laurence A. Olasiman IHMA Band – Silver
Performing Arts (Music)- Bronze
 Rian Oswald A. Peñaranda English Club – Certificate
Performing Arts (Music)- Bronze
 Juan Miguel Jonathan H. Templa English – Silver
Math Club – Bronze
Baynews – Gold
Performing Arts – Bronze
Perfect in Attendance
   
NAME AWARDS
Trisha Mae C. Ahat Science – Silver
IHMA Choir – Gold
Performing Arts – Bronze
Artists’ Guild – Gold
Perfect in Attendance
 Princess Diamond C. Archie Math Club – Bronze
IHMA Choir – Certificate
Ang Dyamante – Certificate
Performing Arts (Music)- Bronze
Perfect in Attendance
 Galene A. Bascon Ang Dyamante – Certificate
Performing Arts – Bronze
SAMAFIL – Certificate
 Elnalisa Boyore Math Club – Bronze
Performing Arts (Music)- Bronze
SAMAFIL – Certificate
 Ela Carolane S. Brato Baynews – Silver
 Tifannie P. Dacalos Math Club – Bronze
Performing Arts (Music)- Bronze
Patricia Angelyn C. David Perfect in Attendance
Book Lovers Club Award – Bronze
 Jillian Marie P. Galimpin Baynews – Certificate
ICLC – Bronze
Performing Arts – Bronze
Sports – Bronze
Leadership Award – Bronze
Perfect in Attendance
 Phoebe Francel B. Hugue English – Gold
Baynews – Gold
 Kate Yvonne R. Largo Math Club – Bronze
Performing Arts (Music)- Bronze
Sports – Silver
Perfect in Attendance
 Marionne Debrey L. Loon Performing Arts – Bronze
Melan Jean A. Redulla IHMA Band – Silver
English Club – Bronze
Performing Arts (Music)- Bronze
Perfect in Attendance
 Khasmiera Claire U. Ytac IHMA Choir – Certificate
Performing Arts (Music) – Silver

STEM GRADUATES

BOYSGIRLS
 Dale Andrew M. Afable Trisha Mae C. Ahat
 Justin John S. Busilaoco Princess Diamond C. Archie
 DJ Charles A. Calitas Galene A. Bascon
 Kharl Andrew M. Celmar Elnalisa Boyore
 Jashley Blaise D. Dominguez Ela Carolane S. Brato
 Stephen Lloyd B. Espinosa Tiffanie P. Dacalos
 Theo Louis R. Gayta Patricia Angelyn C. David
 Gerico King T. Lubiano Jillian Marie P. Galimpin
 Kyle Michael C. Morales Phoebe Francel B. Hugue
 Vincent P. Ochea Kate Yvonne R. Largo
 Laurence A. Olasiman Marionne Debrey L. Loon
 Rian Oswald A. Peñaranda Melan Jean A. Redulla
 Juan Miguel Jonathan H. Templa Khasmiera Claire U. Ytac

Immaculate Heart of Mary Academy

Address: M. Quezon St., City of Mati, Davao Oriental
Tel Nos.: 087-3883-232 | 087-811-5172
Email: ihmamati@yahoo.com
Copyright © 2021

ABOUT US

GOVERNMENT LINKS: