Immaculate Heart of Mary Academy

Immaculate Heart of Mary Academy

JHS ACADEMIC & SPECIAL AWARDS 2019-2020

BARGAMENTO   LEXCY LEX  D.
BONOTANO   MERVIL MAE A.
CRUJEDO   RAY ALDRINE B.
PANCUBILA   BRIANA NICOLE R.
PILAR   MARY JACYNTH
PRADO   VIVIEN CONSUELO
RABUYA   KRIZLE TIPHANNIE D.
RONQUILLO   SITTI HANNAH M.
SILLACAY   NICOLE C.
VERTUDES   DESIREE FRANCINE  C.
ABQUIZ   HAZEL COLEEN A.
BUNCAL   MAZY  B.
DANDOY   JENNIFER DAWN R.
LAURENTE   NICHITA ISIS V.
MOSQUERA   ARIANNE MARIE F.
PELAYO   ATASHA MIKAELA M.
RUIN   OSKIE OLIVER P.
SORIANO   JEZREAL ANGEL SHEEN  T.
TAHAMIN   MARY CHRISSE NORRAINE R.
BANAGAN   KEZIAH D.
LEBUMFACIL   EILA JULIANA P.
MONTEVERDE   HEART MAREE C.
PUZON   CHARIST JANNA A.
ALBERIO   KATE PRINCESS  
CAMPS   JUANA RICCI M.
HEMPLO   APRYLLE CHLYR A.
MADANLO   KRYSTAL MAE D.
ABEL   SITTIE NOOR AISHA M.
BARING   FRANZ WENDELL M.
GRESONES   SHEREE MAE M.
GUIAS   PATRICK GUILLER D.
LARIBA   STEPHANIE MAGALI R.
MANDABON   JEAMIE D. 
SANICO   JERUSHA KLAIRE H.  

SPECIAL AWARDS

NAME AWARDS
  Annilov L. Abad   Science – Silver
IHMA Choir –  Certificate
Outstanding Student Catechist
Dyamante  – Certificate
  Glenn Louwe C. Abellana IHMA Band – Bronze
Sports – Bronze
 Mark Anthony P.  Acera   Sports – Silver
  Eufy Louis P. Alago Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Yemiel Thon R. Almaida Sports – Bronze
Demzel P. Ambrocio IHMA Band – Bronze
Knights of the Altar – Gold          
Franz Wendell M. Baring Sports – Bronze
Vaughn Theodore V. Bascon Senior  Scout of the Philippines – Bronze
  Alan Jr. C. Batingana Performing Arts – Gold
Outstanding Student Catechist
Dyamante – Certificate
Craig Jaden B. Bordas   English – Silver
Math – Bronze
Science – Bronze
Outstanding Student Catechist
Baynews – Bronze
  Ian Carlo Calub Performing Arts – Bronze
Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Sports – Gold
 Ray Aldrine B. Crujedo Artist Guild – Gold
Perfect In Attendance
Jose Christian D. DapitanonSenior  Scout of the Philippines – Bronze
Ryan Mark O. Diosay Math – Gold
Filipino – Silver
Math Club – Bronze
Computer – Gold
Dyamante – Silver
Arjen Mathew C. Eballe   IHMA Band – Bronze
Derick Kane N. Go Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Patrick Guiller D. Guias   Performing Arts – Gold
IHMA Choir – Certificate 
Dyamante – Certificate  
Romar John G. Hiponia Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Sports – Silver  
 Mickle Dave Lanz I. Jubac   Performing Arts – Bronze
IHMA Choir – Certificate
 Outstanding Student Catechist
Dyamante – Certificate
Perfect In Attendance  
Justine Raye P. Lanzaderas   Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Jerry Yan L. Laroza   Sports – Bronze
Knights of the Altar – Gold
Ricardo Carlos D. Liguez   Performing Arts – Bronze
Cedrick Jay F. Ludia Performing Arts – Bronze
Senior  Scout of the Philippines – Silver
Earl Jasper B. Lumbong   IHMA Band – Certificate
Sports – Bronze
Rowee Jay G. Lumpay   IHMA Band  – Gold
Sports – Bronze
Perfect In Attendance
Jayvee C. Mabini Sports – Silver
Hiroshi Mar Q. Magkidong   Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Ivan Lander E. Manacio   IHMA Band – Certificate
Josh Vincent O. Mendoza   IHMA Band – Bronze
Jaethan Aldridge D. Nombrado   Performing Arts – Bronze
Senior  Scout of the Philippines – Certificate
Sports – Bronze
Perfect In Attendance
Donell Leo V. Nuñez   IHMA Choir – Certificate
Psycho Troy B. Porquillo   IHMA Band – Gold
Sports – Bronze    
Keith Lean A. Quijada IHMA Band – Gold
Adrianne S. Redulla   Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Sports – Bronze
RK Ronean A. Rodriguez Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Elvin V. Sabello Sports – Bronze
Gian Carl A. Salientes Red Cross Youth – Gold
Knights of the Altar – Bronze
John Lloyd G. Sanico   Sports – Bronze
Diether M. Sinabe Sports – Bronze
John Robert Anthony P. Tabudlong IHMA Choir – Certificate 
Salman Haytham B. Tambuco Senior  Scout of the Philippines – Certificate
Sports – Bronze
Arrick A. Toyong Senior  Scout of the Philippines  – Bronze
Sports – Bronze
Steven Froilan B. Tutor Sports – Bronze
Charles Peter L. Unabia Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Sports – Bronze
Rhudsel James M. Uy Knights of the Altar – Gold
Mat Makisig J. Villanueva Jr. Araling Panlipunan – Silver
Filipino – Bronze
Science – Bronze
Performing Arts – Gold
  Outstanding Student Catechist
Baynews – Certificate
Prince Roy Miguel Q. Villarez   IHMA Band – Bronze
Hazel Coleen A. Abquiz   SAMAFIL – Certificate
Chaira Mae B. Agbot Math – Silver
Math Club – Bronze
Kate Princess Alberio Red Cross Youth – Certificate
Amira S. Andal Science – Bronze
Artist Guild – Gold
SAMAFIL – Certificate
Perfect In Attendance
Elaiza Ann P. Atacador SAMAFIL – Certificate
Keziah D. Banagan Performing Arts – Silver
Baynews – Certificate
Luisa C. Bandigan IHMA Band – Bronze
Sports – Silver
Lexcy Lex D. Bargamento Outstanding Student Catechist
SAMAFIL – Bronze
Perfect In Attendance
Julie Ann E. Bautista   IHMA Band – Certificate
Lady Marianne O. Bauyot IHMA Choir – Silver
Mervil Mae A. Bonotano Performing Arts – Bronze
SAMAFIL – Certificate
Mazy B. Buncal Araling Panlipunan – Bronze
Outstanding Student Catechist
SAMAFIL – Certificate
Erica Cabotaje Sports – Silver
Juana Ricci M. Camps Red Cross Youth – Gold
Sports – Bronze
Outstanding Student Catechist
Perfect In Attendance
Kissy Faith M. Candia Performing Arts – Bronze
Red Cross Youth – Bronze
IHMA Band – Gold
Zhaina Khara B. Canta Performing Arts – Bronze
Perfect In Attendance
Princess Angela Jean L. Capuno Filipino – Bronze
Outstanding Student Catechist
Dyamante – Bronze
Loulliegin Zendra P. Carbonilla Performing Arts – Silver
Perfect In Attendance
Anitarose L. Catog IHMA Band – Silver
Jennifer Dawn R. Dandoy IHMA Band – Gold
Kristine Gail S. Destajo Girl Scout of the Philippines  – Certificate
Shanly Ann H. Elan   English – Gold
Araling Panlipunan – Gold
Filipino – Gold
Outstanding Student Catechist
SAMAFIL – Silver
Krisha Nicole J. Estoque   Artist Guild – Gold  
Maria Jesabel A. Estrella IHMA Choir – Gold
SAMAFIL – Certificate
Sheree Mae M. Gresones Girl Scout of the Philippines – Silver
SAMAFIL – Certificate
Jean P. Guinalang Filipino – Bronze
Outstanding Student Catechist
SAMAFIL – Certificate
Perfect In Attendance
Mary Joyce S. Guinto IHMA Band – Silver
Aprylle Chlyr A. Hemplo IHMA Choir – Gold
Sports – Silver
Outstanding Student Catechist
Perfect In Attendance
Keana Rey L. Iñigo Performing Arts – Gold
Gilliene Ross F. Jimenez Red Cross Youth – Bronze
Jana Alisson S. Laguna Math Club – Bronze
Sports – Silver
Stephanie Magali R. Lariba Girl Scout of the Philippines  – Certificate
Dyamante – Certificate
Nichita Isis V. Laurente Sports – Bronze
Outstanding Student Catechist
Eila Juliana P. Lebumfacil Red Cross Youth – Bronze
Julleanna Rean C. Lemente Performing Arts – Bronze
Ma Fernikka Kyrra Macasambat Senior  Scout of the Philippines – Bronze
Krystal Mae D. Madanlo Performing Arts – Silver
IHMA Band – Silver
Outstanding Student Catechist
Pamela Kate Magallano Sports – Bronze
Enzed Houn Khi V. Malazarte Senior  Scout of the Philippines – Silver
Jimluz Aurie M. Matayab Performing Arts – Bronze
Heart Maree C. Monteverde Performing Arts – Gold
IHMA Band – Gold
Outstanding Student Catechist
Arianne Marie F. Mosquera IHMA Band – Silver
Sports – Silver
Melissa Nelle M. Obena Girl Scout of the Philippines – Certificate
Edel Jeanne B. Palacio English – Bronze
Outstanding Student Catechist
CLC – Silver
SAMAFIL – Certificate
Baynews -Certificate
Briana Nicole R. Pancubila Sports – Silver
SAMAFIL – Certificate
Baynews – Certificate 
Atasha Mikaela M. Pelayo SAMAFIL – Certificate
Perfect In Attendance
Krizle Jean M. Peñaflor Perfect In Attendance
Mary Jacynth Pilar Performing Arts – Bronze
SAMAFIL – Bronze
Jonamil B. Prado Sports – Gold
Vivien Consuelo Prado Artist Guild – Silver
SAMAFIL – Certificate
Carla S. Puzon Sports – Silver
IHMA Band – Certificate
Charist Janna A. Puzon IHMA Band – Bronze
Sports – Silver
Krizle Tiphannie D. Rabuya Artist Guild – Gold
SAMAFIL – Bronze
Perfect In Attendance
Sitti Hannah M. Ronquillo Performing Arts – Bronze
SAMAFIL – Certificate
Rochelle Dominique S. Sabello Science – Gold
Dyamante – Certificate  
Jerusha Klaire H. Sanico Red Cross Youth – Gold
Sports – Bronze
Eianna Lian N. Sencio IHMA Band – Bronze
Nicole C. Sillacay Perfect In Attendance
Jezreal Angel Sheen T. Soriano Performing Arts – Bronze
SAMAFIL – Certificate
Perfect In Attendance
Mary Chrisse Norraine R. Tahamin IHMA Choir – Gold
Outstanding Student Catechist
Frances Iannah F. Torrevillas Sports – Bronze
SAMAFIL – Certificate
Glaren Fe S. Valencia Sports – Silver
Desiree Francine C. Vertudes Performing Arts – Bronze
SAMAFIL – Certificate
Ijed Luzele J. Yañez Performing Arts – Silver
Outstanding Student Catechist
Computer – Silver
CLC – Silver
SAMAFIL – Bronze  
Aika Mae L. Yee Sports – Bronze

GRADE 10 COMPLETER

GRADE 10 – BOYS GRADE 10 – GIRLS
Annilov L. AbadSittie Noor Aisha M. Abel
Glenn Louwe C. AbellanaHazel Coleen A. Abquiz
Mark Anthony P.  AceraChaira Mae B. Agbot
Eufy Louis P. AlagoKate Princess Alberio
Yemiel Thon R. AlmaidaAmira S. Andal
Demzel P. AmbrocioElaiza Ann P. Atacador
Franz Wendell M. BaringKeziah D. Banagan
Vaughn Theodore V. BasconLuisa C. Bandigan
Alan Jr. C. BatinganaRoselyn Marie T. Bangita
Craig Jaden B. BordasLexcy Lex D. Bargamento
Ian Carlo CalubJulie Ann E. Bautista
Jon Robbie C. CanqueLady Marianne O. Bauyot
Johnsaint Paul T. CastillonMervil Mae A. Bonotano
Ray Aldrine B. CrujedoMazy B. Buncal
Jose Christian D. DapitanonAira Nicole R. Cabanes
Kelvin Clyde C. DestajoErica Cabotaje
Ryan Mark O. DiosayJuana Ricci M. Camps
Arjen Mathew C. EballeKissy Faith M. Candia
Derick Kane N. GoZhaina Khara B. Canta
Patrick Guiller D. GuiasIshe Lyca M. Capungas
Romar John G. HiponiaPrincess Angela Jean L. Capuno
Mickle Dave Lanz I. JubacLoulliegin Zendra P. Carbonilla
Justine Raye P. LanzaderasShara Nirel M. Casama
Jerry Yan L. LarozaAnitarose L. Catog
Ricardo Carlos D. LiguezCielo R. Cavan
Luigi Lei D. LopezJennifer Dawn R. Dandoy
Cedrick Jay F. LudiaKristine Gail S. Destajo
Earl Jasper B. LumbongShanly Ann H. Elan
Rowee Jay G. LumpayKrisha Nicole J. Estoque
Jayvee C. MabiniMaria Jesabel A. Estrella
Hiroshi Mar Q. MagkidongLoriean Joy A. Ferol
Ely Myles Z. MahipusSheree Mae M. Gresones
Ivan Lander E. ManacioNicole Faith M. Gudmalin
Renzyl Jones L. MasangayJean P. Guinalang
Nhiele B. MasanguidMary Joyce S. Guinto
John Francis Aaron C. MejiaMikaela S. Guro
Josh Vincent O. MendozaAprylle Chlyr A. Hemplo
Jaethan Aldridge D. NombradoKeana Rey L. Iñigo
Donell Leo V. NuñezGilliene Ross F. Jimenez
Joseph Alexis M. OconJana Alisson S. Laguna
Eal Arthur S. PoperaStephanie Magali R. Lariba
Psycho Troy B. PorquilloNichita Isis V. Laurente
Keith Lean A. QuijadaEila Juliana P. Lebumfacil
Adrianne S. RedullaJulleanna Rean C. Lemente
RK Ronean A. RodriguezHershey Alexa B. Limit
Oskie Oliver P. RuinMa Fernikka Kyrra Macasambat
David Matthieu C. RuizKrystal Mae D. Madanlo
Elvin V. SabelloPamela Kate Magallano
Gian Carl A. SalientesEnzed Houn Khi V. Malazarte
John Lloyd G. SanicoJeamie D. Mandabon
Diether M. SinabeJimluz Aurie M. Matayab
John Robert Anthony P. TabudlongHeart Maree C. Monteverde
Salman Haytham B. TambucoAlessandra Pamela Morales
Arrick A. ToyongMoinie Grace Morales
Steven Froilan B. TutorArianne Marie F. Mosquera
Charles Peter L. UnabiaMelissa Nelle M. Obena
Rhudsel James M. UyEdel Jeanne B. Palacio
Mat Makisig J. Villanueva Jr.Briana Nicole R. Pancubila
Prince Roy Miguel Q. VillarezAtasha Mikaela M. Pelayo
Krizle Jean M. Peñaflor
Mary Jacynth Pilar
Jonamil B. Prado
Vivien Consuelo Prado
Carla S. Puzon
Charist Janna A. Puzon
Krizle Tiphannie D. Rabuya
Sitti Hannah M. Ronquillo
Rochelle Dominique S. Sabello
Jerusha Klaire H. Sanico
Sheena Raine T. Santiago
Aaliyah Nicole S. Sapalo
Eianna Lian N. Sencio
Nicole C. Sillacay
Jezreal Angel Sheen T. Soriano
Aira Juliana G. Sucnaan
Carla P. Supat
Chareina M. Tagaunsod
Mary Chrisse Norraine R. Tahamin
Frances Iannah F. Torrevillas
Glaren Fe S. Valencia
Desiree Francine C. Vertudes
Ijed Luzele J. Yañez
Aika Mae L. Yee

Immaculate Heart of Mary Academy

Address: M. Quezon St., City of Mati, Davao Oriental
Tel Nos.: 087-3883-232 | 087-811-5172
Email: ihmamati@yahoo.com
Copyright © 2021

ABOUT US

GOVERNMENT LINKS: